Ako zvládnuť liečbu mierneho priebehu COVID-19?


Aj keď sa o COVID-19 rozpráva už menej ako za čias pandémie, stále infikuje početné množstvo ľudí. V zimnom období prípadov opäť pribúda a preto nie je na škodu pripomenúť si, ako zvládnuť mierny priebeh svojpomocne. V liečbe aj v prevencii vám pomôžu aj produkty VIROSTOP.


Variantov COVID-u je viacero, líšia sa príznakmi?


Od svojho objavenia stihol vírus SARS-CoV-2 už viackrát zmutovať. Jednotlivé varianty sa od seba líšia typmi a intenzitou svojich príznakov. Našťastie, dostupné testy zatiaľ zachytia všetky z nich.

Od roku 2021 až doteraz je stále najviac cirkulujúcim variantom omikron s niekoľkými svojimi subvariantmi. Svetová zdravotnícka organizácia ich pomenovala kombináciami písmen a čísel, pričom doteraz najviac infekčné sa zdajú byť BA.5 a BA.4.

K najčastejším príznakom omikronu patria:

 • horúčka,
 • nádcha, kýchanie a kašeľ,
 • bolesť hrdla,
 • bolesť hlavy a svalov,
 • mierna až výrazná únava.

Naďalej môže chorý na sebe pozorovať stratu čuchu a chuti, aj keď to býva už menej časté.

K novým príznakom, ktoré sa objavujú výraznejšie u detí, pribudli tráviace ťažkosti vrátane bolestí brucha, zvracania, či hnačky, ako aj rôzne typy vyrážok.

Rozsah možných príznakov sa teda časom nezužuje, práveže naopak, je čoraz pestrejší. Ak sa vám váš stav zdá byť podozrivý, je lepšie urobiť si domáci antigénový test.


Liečba mierneho priebehu COVID-19


Ako u každého iného vírusového ochorenia, je základom liečby pokoj na lôžku, telesné šetrenie, dostatočný pitný režim a ľahká výživná strava. Vhodne zvolená symptomatická liečba vám pomôže ľahšie zvládnuť vaše príznaky.

Horúčka vaše telo zbytočne vysiľuje, preto teplotu nad 38,5 °C znižujte pomocou vhodne zvolených antipyretík, čiže liekov na zníženie teploty. Podľa charakteru nádchy, bolesti hrdla, kašľa, či tráviacich ťažkostí vám váš lekár alebo lekárnik poradí vhodné lieky a výživové doplnky. Počas boja s infekciou telo spotrebúva vyššie množstvá vitamínov, preto ich nezabudnite svojmu telu dopĺňať. Základom sú vitamíny C a D.

Okrem zmierňovania symptómov, máte možnosť podporiť vašu obranyschopnosť aj priamo voči vírusom.


Pomoc v prevencii aj v liečbe s pomocou produktov VIROSTOP: ako pomôžu?


Produkty VIROSTOP obsahujú patentovanú zmes extraktov z piatich rastlín. Tá vyniká vysokým obsahom rastlinných polyfenolov, ktoré majú schopnosť zablokovať väzbové miesta vírusových častíc. Tým im zabránia preniknúť do vnútra buniek, čiže takto nemôžu spustiť alebo ďalej šíriť infekciu.

Účinok roztoku VIROSTOP na COVID-19 sa neoveril iba v praxi počas pandémie, ale aj počas viacerých klinických štúdií. V prvej z nich bolo dokázané, že zmes rastlinných extraktov znižuje množenie vírusu SARS-CoV-2. Štúdiu viedol doktor Kuti z Budapešti a prebiehala in vitro.

Ďalšie dve klinické štúdie prebiehali už u pacientov. Prvá z nich sledovala trvanie symptómov u pacientov s potvrdenou infekciou pri miernom priebehu. Použitie VIROSTOP-u prispel k výraznejšiemu zníženiu výskytu symptómov ochorenia, ako aj k rýchlejšiemu odstráneniu vírusov z dýchacích ciest.

Druhá klinická štúdia potvrdila, že užívanie VIROSTOP-u pomôže aj ľuďom, ktorí boli v priamom kontakte s chorými. Vďaka pravidelnej aplikácii boli u nich symptómy miernejšie. Oproti kontrolnej skupine mali nižšiu mieru pozitívnych PCR testov na 12. deň od zaradenia do štúdie, pričom však miera vytvorenia protilátok bola u nich lepšia.

Na dosiahnutie maximálneho účinku je dôležité roztokom pokryť čo najväčšiu plochu sliznice. Preto ošetrujte sliznicu nosnej dutiny pomocou nosového spreja VIROSTOP v kombinácii s pokrytím ústnej dutiny ústnym sprejom alebo cmúľaním pastiliek VIROSTOP.


Ako rozoznať mierny priebeh od komplikovaného?


Ochorenie COVID-19 môže ľudí zasiahnuť veľmi rôznorodo. U jedných prebieha infekcia úplne bez príznakov, kým u iných môže prejsť do vážneho, až život ohrozujúceho stavu.

Vážny priebeh ochorenia naznačujú tieto príznaky:

 • ťažkosti s dýchaním, najmä nezvyčajne rýchle dýchanie, či pocit nedostatku vzduchu;
 • pretrvávajúce bolesti a pocit tlaku na hrudníku;
 • miera okysličenia krvi meraná pulzným oxymetrom pod 93 %;
 • zmätenosť pacienta;
 • nemožnosť zobudiť chorého, alebo ťažkosti s udržaním bdelého stavu;
 • modrasté pery alebo tvár.

Ak ich u seba alebo u svojich blízkych spozorujete, ihneď kontaktujte lekára. Domáca liečba je vhodná iba pri miernom priebehu.

Závažný priebeh sa môže objaviť u hocikoho, preto nepodceňujte preventívne opatrenia. K nim jednoznačne patrí vyhýbanie sa prostrediam so zvýšeným rizikom nákazy. Ak už predsa len musíte do niektorého z nich ísť, odporúčame prekrytie dýchacích ciest respirátorom. Svoju obranyschopnosť podporíte aj ochranným filmom, ktorý na slizniciach dýchacích ciest vytvárajú produkty VIROSTOP.Products

View all articles

RELATED ARTICLES