Prechladnutie, chrípka alebo COVID-19: ako ich rozlíšiť?


S príchodom zimy opäť čelíme vlne infekcií dýchacích ciest. Väčšina z nich je vírusového pôvodu, ale to neznamená, že ide len o ľahké ochorenia. Aj keď príznaky môžu vyzerať podobne, môžu ich spôsobovať rôzne závažné vírusy. Ako sa od seba líšia chrípka, COVID-19 a prechladnutie?


Rozdiely v šírení vírusových infekcií


Vstupnou bránou akejkoľvek vírusovej infekcie dýchacích ciest je sliznica nosa alebo ústnej dutiny. Práve to sú oblasti, ktoré sú s vírusovými časticami v kontakte ako prvé. Všetky vírusy schopné infikovať horné dýchacie cesty sa šíria najmä kvapôčkovou infekciou, pričom infikované kvapôčky buď vdýchneme alebo si ich prenesieme rukami z predmetov do úst.

Naše telo má vytvorené mechanizmy, ktoré slúžia ako prvá línia obrany. Nájdeme ich na povrchu buniek slizníc horných dýchacích ciest. Ak je však útočiacich vírusových častíc priveľa, schopnosti nášho tela sa vyčerpajú a vírusy dokážu spustiť ochorenie. Túto prvotnú líniu obrany však vieme podporiť aj produktami VIROSTOP.

Rozdiely medzi infekciami sú však v dobe, počas ktorej je vírusová častica schopná prežiť mimo tela hostiteľa, infekčnosťou pred prejavením sa príznakov a po nich, ako aj inkubačnou dobou od infikovania po prvé symptómy. Zo spomínaných chorôb je to práve vírus COVID-19, ktorý je infekčný najdlhší čas a šíri sa o čosi ľahšie ako vírusy chrípky.


Podobné príznaky, ale iný pôvodca: ako ich odlíšiť?


Príznaky všetkých spomínaných infekcií sa vzájomne podobajú a podľa nich ich od seba odlíšime len v niektorých prípadoch. Všeobecne však platí, že väčšinou ich pri miernom priebehu stačí doma vyležať s pomocou voľnopredajných liekov z lekárne. Ak naše ochorenie dobre reaguje na štandardnú liečbu, nie je nutné pátrať po presnom pôvodcovi.

Spozornieť by sme však mali pri podozrení na chrípku alebo COVID-19. Obzvlášť, ak patríme do rizikovej skupiny pre rozvoj komplikácií. Na rozdiel od prechladnutia ich zvykne sprevádzať horúčka, výrazná únava, väčšinou suchý kašeľ a môže byť aj výraznejšia bolesť hlavy, svalov alebo chrbta. Pokiaľ sa vyskytnú ťažkosti s dýchaním, či iné závažné príznaky, je čas okamžite vyhľadať lekársku pomoc.

Pri maličkých deťoch je lepšie zájsť na vyšetrenie pri každom ochorení s teplotou a kašľom, pretože vírusové infekcie sa u nich ľahšie skomplikujú sekundárnou bakteriálnou infekciou.


Ako môže lekár zistiť pôvodcu infekcie dýchacích ciest?


Infekcie dýchacích ciest spôsobujú väčšinou vírusy alebo baktérie, vo výnimočných prípadoch hubové ochorenia. Diagnostika sa preto v prvom rade sústredí na odlíšenie vírusovej a bakteriálnej infekcie, na čo lekárom slúži zhodnotenie symptómov, ich závažnosti, prípadne, vykonanie iných diagnostických vyšetrení. Najčastejšie z nich využívajú práve CRP test, ktorý poskytuje rýchle výsledky priamo v ambulancii.

Pokiaľ lekár určí príčinu ochorenia ako vírusovú, do úvahy ďalej prichádza viac ako 200 rôznych typov vírusov. Z tohto množstva vyniká rizikom závažného priebehu najmä chrípka a COVID-19. Pokiaľ je stav pacienta vážnejší, alebo patrí do rizikovej skupiny pre rozvoj komplikácií, lekár môže vykonať výtery z nosohltanu. Zvoliť môže buď formu rýchleho antigénového testu na COVID-19, alebo odošle odobranú vzorku do laboratória na ďalšie posúdenie.


Prevencia vírusových infekcií dýchacích ciest


Vždy je lepšie myslieť včas na prevenciu, ako liečiť už rozbehnuté ochorenie. Našťastie, preventívne opatrenia u všetkých týchto ochorení platia rovnaké. Patria k nim časté a dôkladné umývanie rúk, podpora odolnosti organizmu, prekrytie dýchacích ciest pomocou rúška alebo respirátora v rizikovom prostredí, vyhýbanie sa davom počas chrípkovej epidémie a časté vetranie interiérov.

Ak chceme svoju ochranu ešte zvýšiť, môžeme siahnuť aj po produktoch VIROSTOP. Obsahujú extrakty z piatich rastlín, ktoré vďaka vysokému obsahu polyfenolických látok zablokujú väzbové miesta vírusov a tým im znemožnia vstúpiť do bunky.

Ich výhodou je, že pôsobia lokálne na všetky vírusy infikujúce horné dýchacie cesty, vrátane chrípky, koronavírusu SARS-CoV-2, ako aj na celý rad vírusov spôsobujúcich prechladnutie. Klinická štúdia in vitro, ktorú viedol doktor Kuti z Budapešti, dokonca dokázala, že kombinovaný účinok všetkých extraktov spolu vykazuje až dvakrát vyššiu účinnosť ako jednotlivé extrakty samotné. V štúdii bol hodnotený efekt na viacero kmeňov chrípky aj vírus COVID-19.  

Pokiaľ sa teda častejšie pohybujeme v priestoroch so zvýšeným rizikom nákazy, odolnosť si môžeme zvýšiť pravidelným aplikovaním roztoku VIROSTOP podľa preventívneho dávkovania.

Aj napriek tej najväčšej snahe sa však môže stať, že nás v sezóne niektorá z týchto infekcií postretne.


Líši sa liečba chrípky, COVID-19 a prechladnutia?


Pri miernom priebehu každého z týchto ochorení je liečba rovnaká. Základom je pokoj na lôžku, zvýšený pitný režim, ľahká výživná strava a miernenie symptómov vhodnými voľnopredajnými liekmi. Z nich je dôležité vhodné tlmenie horúčky, pričom teplotu zrážame až keď vystúpi nad 38,5 °C. K častým prejavom patrí upchatý nos, výtok z nosa, bolesti hrdla a prípadne kašeľ. Podľa závažnosti volíme vhodnú symptomatickú liečbu.

Tlmiť príznaky a súčasne pôsobiť proti vírusom môžeme pomocou produktov VIROSTOP, v tomto prípade v dávkovaní pre akútne ochorenia. Vírusová infekcia nikdy nepostihne len jednu časť horných dýchacích ciest a preto odporúčame sliznicu nosovej dutiny ošetriť nosovým sprejom VIROSTOP a sliznicu ústnej dutiny pomocou ústneho spreja alebo pastiliek VIROSTOP. S aplikáciou začnime čo najskôr pri prvých príznakoch a pokračujeme v nej až do úplného doliečenia. Výhodou je, že produkty neúčinkujú len špecificky, a preto ho môžete použiť pri ktorejkoľvek vírusovej infekcii.  

Pokiaľ dôjde ku komplikáciám alebo príznaky sú vážne, ďalšiu liečbu volí lekár.Products

View all articles

RELATED ARTICLES