Blíži sa chrípková sezóna, začnime s prevenciou čím skôr


Chrípka je čoskoro v plnom prúde, takže je najvyšší čas začať sa viac chrániť. Ako nám v tom môže pomôcť VIROSTOP?


Každý rok ochorie na chrípku 5 až 15 % populácie . Pritom to nie je banálne ochorenie, len na Slovensku na ňu ročne zomrie približne 800 ľudí. Našťastie sa pred chrípkou môžeme chrániť a jednou z možností je aj pravidelná aplikácia produktov VIROSTOP. Ako sa teda pripraviť na najbližšiu chrípkovú sezónu včas?

Chrípka nie je bežné prechladnutie, nepodceňujme ju


Chrípka je vírusové ochorenie, ktoré spôsobuje niekoľko kmeňov chrípkových vírusov. Oproti bežnému prechladnutiu nastupujú jej príznaky náhle a s väčšou intenzitou. Infekcia postihuje nos, hrdlo a môže prejsť aj na pľúca. Sprevádza ju zvýšená teplota až horúčka, bolesti svalov, chrbta a hlavy, únava, vyčerpanie, suchý kašeľ, bolesti hrdla a nádcha.

Ochorieť na ňu môžeme počas celého roku, ale jej šírenie je predsa len výraznejšie v chladných suchých obdobiach. Na rozdiel od vírusov prechladnutia, ktorým sa najlepšie darí pri teplote okolo 20 °C, vírusom chrípky prospieva teplota okolo 5 °C a nižšia vlhkosť vzduchu. U nás sa preto chorobnosť začína zvyšovať približne v októbri, vrchol dosahuje okolo januára a zvykne pretrvávať do marca. 

Chrípka je výrazne nákazlivá, pričom nakazený človek je infekčný už jeden deň pred prejavením sa prvých príznakov. Jeho infekčnosť pretrváva ešte ďalších 7 dní. Postihnúť môže hocikoho z nás, ale u niektorých pacientov to môže mať predsa len závažnejšie následky.

Možné komplikácie chrípky


Aj zdravého dospelého človeka môže chrípka položiť do postele na celý týždeň. Sú však skupiny ľudí, u ktorých existuje väčšie riziko, že sa im k tomuto stavu pridajú ďalšie vážnejšie diagnózy. Časťou komplikáciou je zápal pľúc, prínosových dutín alebo ucha, pričom ten môže byť vírusový alebo sekundárny bakteriálny.

Pre malé deti a starých ľudí môže byť nebezpečná aj samotná vysoká horúčka so súčasným rizikom dehydratácie.

Menej častými komplikáciami bývajú ťažkosti s nervovou sústavou, srdcovo-cievnym systémom, zápalom svalov alebo významné zhoršenie iného chronického ochorenia. Chrípku musíme brať naozaj vážne.

Kto je najviac ohrozený a preto by na prevenciu mal dbať ešte viac?


Chrípka môže viesť k život ohrozujúcim komplikáciám, ktoré vedú k hospitalizácii, dlhodobým následkom, zhoršeniu iného ochorenia, dokonca až k smrti. Pokiaľ ste sa tento rok nestihli alebo nechceli dať zaočkovať, zvýšte aspoň iné preventívne opatrenia a pristupujte k tomuto riziku zodpovedne.

Špeciálne to platí pre vybrané skupiny. Zvýšené riziko ťažšieho priebehu majú deti do 5 rokov, seniori nad 65 rokov, tehotné ženy, ľudia trpiaci ochoreniami pľúc, srdcovo-cievneho systému, neurologickými ochoreniami, či poruchami imunity.

Aké opatrenia môžeme použiť ako prevenciu chrípky?


Najefektívnejšie spôsoby prevencie zahŕňajú očkovanie proti chrípke, dobré hygienické návyky, vyhýbanie sa davom, dobrú hygienu nosa a podporu zdravého životného štýlu. Ak predsa len ochorieme, dbajme na izoláciu počas celej doby liečenia. Našu prirodzenú odolnosť slizníc horných dýchacích ciest môžeme podporiť aj aplikáciou produktov VIROSTOP.

Základom je pravidelné umývanie rúk vodou a mydlom po dobu minimálne 20 sekúnd. Pokiaľ si ruky nemôžeme umyť, siahneme po dezinfekčnom géle s aspoň 60 % obsahom etanolu. Snažíme sa rukami nedotýkať očí, nosa, či úst. V školách, či na pracoviskách pravidelne vetráme a dezinfikujeme spoločne používané predmety, najmä kľučky a vypínače svetiel.

Ochorieť môžeme od iného infikovaného človeka, preto sa vyhýbame každému, kto prejavuje príznaky respiračnej infekcie. Nakoľko však chrípku môže prenášať aj ešte navonok zdravo vyzerajúci človek, pri hromadných akciách, či v kontakte so širším okruhom osôb môžeme naše dýchacie cesty chrániť respirátorom alebo ošetrením slizníc roztokom VIROSTOP.


Ako správne používať VIROSTOP v prevencii a liečbe?


Roztok VIROSTOP obsahuje výťažky z piatich rastlín,  ktoré obsahujú najmä látky zo skupiny polyfenolov. Tie zablokujú väzbové miesta vírusových častíc, čím im znemožnia infikovať naše bunky. V priestore mimo buniek ich potom náš imunitný systém ľahšie rozozná a zlikviduje.

Siahnuť po ňom môžeme v situáciách, v ktorých nám hrozí zvýšené riziko nákazy, alebo sme už sami ochoreli. Pri zvýšenom riziku sa riadime dávkovaním uvedeným pre prípad preventívneho použitia, pri začínajúcej alebo rozbehnutej infekcii ho podávame podľa inštrukcií pre akútny stav. Pred nasadením si dávkovanie vždy skontrolujeme v priloženom letáku.

Roztok VIROSTOP pôsobí lokálne na povrchu slizníc horných dýchacích ciest, kde vytvára dodatočnú ochrannú vrstvu. Aby sme ním dokázali ochrániť čo najväčšiu plochu slizníc, mali by sme ho aplikovať súčasne na sliznice nosa aj úst. Práve preto kombinujeme nosový sprej VIROSTOP s ústnym sprejom alebo pastilkami. Všetky formy sú vhodné pre ľudí starších ako 3 roky, pričom doteraz neboli zaznamenané žiadne nežiaduce účinky. Pokiaľ patríte do niektorej rizikovej skupiny pre rozvoj komplikácií chrípky, zvážte dodatočnú ochranu vašich slizníc aj pomocou extraktu VIROSTOP .


Products

View all articles

RELATED ARTICLES