CRP test a Strep test: neužívajte antibiotiká zbytočne


Antibiotiká vám pri vírusovej infekcii nepomôžu, ale ich nežiaduce účinky ostanú. Či ich potrebujete alebo nie, pomôže odlíšiť CRP test a Strep test. Ako?Nádcha, bolesti hrdla a kašeľ sprevádzajú vírusové aj bakteriálne infekcie dýchacích ciest. Symptómy sú u obidvoch typov podobné a je ťažké ich odlíšiť. Práve v takomto prípade nám dva jednoduché testy pomôžu vyhnúť sa zbytočnému užívaniu antibiotík. CRP test aj Strep test nám môže urobiť lekár, ale ich domáce verzie sú dostupné aj v lekárni vo forme samotestov.

Prečo sa vyhýbať zbytočnému užívaniu antibiotík?


Dáta, ktoré zbieralo European Centre for Disease Prevention and Control (ECDC) v rokoch 2016 až 2020, ukázali nebezpečný fakt. Priemerne až 35 000 obyvateľov Európskej Únie zomrie ročne na následky komplikácií v dôsledku antibiotickej rezistencie. To znamená, že takmer 100 ľudí denne zomrie na infekcie, ktoré sme ešte pred pár rokmi mohli vyliečiť dostupnými antibiotikami. Lenže, medzičasom si baktérie na nich vyvinuli obranu a viac neúčinkujú. Prispieva k tomu práve nadbytočné a často zbytočné užívanie antibiotík a predpokladá sa, že to bude ešte horšie.

Pritom 90 až 95 % všetkých infekcií horných dýchacích ciest zapríčiňujú vírusy a na tie antibiotiká nemajú ako účinkovať. Ich užívaním si nielenže nepomôžeme, ale poškodíme si mikrobióm čriev. Ak v budúcnosti dostaneme bakteriálnu infekciu spôsobenú rezistentným kmeňom, lekári nám asi nebudú mať ako pomôcť.

Ako rozlíšiť vírusovú a bakteriálnu infekciu dýchacích ciest?


Bakteriálne a vírusové infekcie dýchacích ciest majú toho veľa spoločného. Prenos, prejavy aj symptomatická liečba je u mnohých rovnaká. Vyvolávajú ich však dva rôzne typy mikroorganizmov a preto ak chceme liečiť príčinu ochorenia, musíme zvoliť cielenú liečbu.

Na baktérie zaberú vhodné antibiotiká. Na vírusy môžeme použiť kombináciu ústneho a nosového spreja VIROSTOP , ktoré zabránia vírusu infikovať okolité bunky. VIROSTOP môžete zakúpiť aj vo forme pastiliek. Vo vážnych prípadoch môže lekár pri vírusovej infekcii predpísať ešte antivirotiká.

Aby sme však vedeli, o akú infekciu ide, musíme ich vedieť od seba odlíšiť. Na to musia lekári pacienta vyšetriť a pomáhajú im pritom dva ľahko dostupné, spoľahlivé testy: CRP test a Strep test.

Čo je to CRP test


CRP je skratka pre C-reaktívny proteín. Túto bielkovinu vytvára pečeň pri každom zápale, dokonca aj pri autoimunitnom ochorení, pri niektorých typoch rakoviny, mierne sa zvýši aj pri infarkte, či Alzheimerovej chorobe. Nie každý zápal ju však spôsobuje rovnako. Kým pri vírusovej infekcii nám koncentrácia tohto proteínu stúpne len mierne, pri bakteriálnej infekcii vystúpi do pár hodín na vysoké hodnoty.

Test CRP sa využíva v praxi často. Je jednoduchý, dostupný, spoľahlivý a v prípade, že lekár má CRP prístroj priamo v ambulancii, výsledok má do pár minút. Samozrejme, dá sa stanoviť aj v laboratóriu, tam však na výsledok musíme 1 deň počkať.

V posledných rokoch si ako pacienti môžeme v lekárni zakúpiť samotest a vykonať si jeho orientačnú verziu doma. Je to skvelý pomocník, keď potrebujeme zistiť, či musíme ísť k lekárovi alebo stačí chorobu  vyležať. Pozitívny výsledok domáceho CRP testu znamená návštevu lekára, ktorý v kontexte aktuálnych príznakov a iných zdravotných ťažkostí pacienta zvolí vhodnú liečbu.

Čo znamenajú hodnoty CRP testu


Namerané hodnoty u dospelých a starších detí s príznakmi akútnej infekcie znamenajú:

  • Hodnota CRP do 5 mg/l je normálna hodnota;
  • Hodnota CRP v rozmedzí 6 až 40 mg/ l značí väčšinou vírusovú infekciu;
  • Hodnota CRP v rozmedzí 40 – 50 mg/l znamená tzv. šedú zónu, ktorá už patrí do rúk lekára. Môže sa jednať o ťažkú vírusovú infekciu (napríklad chrípku), alebo už rozbehnutú bakteriálnu infekciu. Podľa stavu pacienta lekár zvolí ďalší postup;
  • Hodnota CRP nad 50 už znamená s veľkou pravdepodobnosťou bakteriálnu infekciu a lekár už zvykne siahnuť po antibiotikách;
  • Hodnoty CRP nad 200 sú extrémne zvýšené a tu už ide o ťažkú bakteriálnu infekciu.

Hodnota CRP

Hodnotenie

Možné príčiny a liečba

≤ 5 mg/ l

Normálna hodnota

Bez liečby

6 – 40 mg/ l

Mierne zvýšená

Vírusová infekcia, vhodný VIROSTOP

40 – 50 mg/ l

Šedá zóna

Vírusová alebo bakteriálna infekcia, liečba v rukách lekára

Nad 50 mg/ l

Výrazné zvýšenie

Bakteriálna infekcia, liečba vedená lekárom


Menšie deti mávajú všeobecne nižšiu hladinu CRP a s malým dieťaťom zvyknú rodičia vyhľadať lekára skôr. U malých detí sa preto ako hraničná hodnota berie 25 mg/l.

Siahnuť po CRP teste má zmysel pri závažnejších infekciách dýchacích ciest, čiže pri každej akútnej infekcii s výnimkou bežného prechladnutia. Svoje opodstatnenie má pri podozrení na bakteriálny zápal prínosových dutín, zápal hrdla (angínu), či na zápal priedušiek alebo pľúc.  

Vytvorenie C-reaktívneho proteínu v pečeni a jeho zvýšenie v krvi trvá niekoľko hodín. Prvé merateľné hodnoty sú po 4 – 6 hodinách, maximum dosiahnu po 24 – 48 hodinách. S výnimkou malých detí a ak stav pacienta nie je vyslovene vážny, je pri bežnom ochorení vhodné počkať aspoň 24 hodín od prvých príznakov. Všeobecne, hodnoty stúpajú v priebehu prvých 5 dní, potom začínajú klesať.

Ako môže pomôcť Strep test?


Bolesť hrdla často sprevádza vírusovú aj bakteriálnu infekciu. Najväčšie riziko komplikácií majú streptokokové infekcie, preto má význam diagnostikovať takúto infekciu čo najskôr. Existuje na to Strep test, ktorý niektorí lekári využívajú aj u seba na ambulanciách. Aj keď tento test nie je tak rozšírený ako býva CRP test, v lekárni existuje aj jeho domáca verzia.

Spôsobil vaše ochorenie vírus? Čo teraz?


Pokiaľ vaše príznaky a hodnoty CRP testu hovoria v prospech vírusovej infekcie, neznamená to, že sa nemáte liečiť. Okrem liekov a podporných prostriedkov na zvládnutie symptómov, či na podporu imunity, môžete telu pomôcť aj priamo. Produkty z radu VIROSTOP obsahujú rastlinné extrakty a pôsobia lokálne na povrchu slizníc.

Klinické štúdie týchto liečivých rastlín dokázali, že obsiahnuté polyfenolické látky dokážu obaliť väzbové miesta vírusových častíc. Takto zablokujú ich schopnosť napadnúť ďalšie bunky v dýchacích cestách a infikovať ich. S aplikáciou začnite čím skôr, najlepšie už pri úplne prvých príznakoch ochorenia.


Products

View all articles

RELATED ARTICLES