Ako si pomôcť pri bolesti hrdla


Bolesť hrdla väčšinou spôsobujú vírusové infekcie. Našťastie, poznáme spôsob, ktorým zaútočíme priamo proti vírusom a zároveň zmiernime príznaky.


Určite to poznáte: škriabanie v hrdle, bolesť hrdla zhoršujúca sa pri prehĺtaní, začervenané hrdlo, ťažkosti s prehĺtaním a zachrípnutý hlas. Bolesť hrdla nie je výnimočná, sprevádza viacero ochorení, vrátane infekcií horných dýchacích ciest. Našťastie, existujú spôsoby ako ju môžeme zmierniť.


Čo môže znamenať bolesť hrdla?


Za bolesťou hrdla sa môže skrývať viacero ťažkostí. Prvou možnosťou sú infekcie horných dýchacích ciest. Veľká časť z nich je vírusového pôvodu, ale bakteriálne infekcie taktiež nie sú výnimkou. Štatistiky hovoria, že 20 až 30 % prípadov bolestí hrdla u detí spôsobujú streptokokové infekcie, ostatné majú iný pôvod. Bolesť hrdla však môže byť aj príznakom alergie, podráždenia dráždivými látkami, presilenia hlasiviek, gastroezofágovej refluxovej choroby (GERD), či iných menej častých príčin.

Pokiaľ cítime silnú bolesť hrdla, ktorú sprevádza horúčka, nemôžeme prehĺtať jedlo alebo piť vodu, prípadne vyzerá naše hrdlo výrazne červeno, je čas na návštevu lekára. V ostatných prípadoch by sme sa mali liečiť tak, ako pri bežných vírusových infekciách, nezabudnúť pritom na cielené ošetrovanie hrdla. Lekára by sme mali vyhľadať, ak sa stav zhorší, prípadne nám za týždeň nie je lepšie.

Rozdiel medzi vírusovou a bakteriálnou infekciou hrdla


Bolesť hrdla sprevádza každý zápal krčných mandlí, hrtanu aj nosohltanu. Tak ako je to pri všetkých infekciách horných dýchacích ciest, väčšinou ide o infekcie spôsobené vírusmi a menej často baktériami. Nie vždy je ľahké rozlíšiť pôvodcu len na základe vyšetrenia.

Pri nejasných prípadoch môže lekár použiť CRP test , prípadne siahnuť po Strep teste. Pokiaľ vyšetrenie poukazuje na bakteriálny pôvod infekcie, bude nutné užívať antibiotiká. Ak to zapríčinili vírusy, antibiotiká nám síce nepomôžu, ale stále existujú spôsoby, ktorými môžeme svojmu telu pomôcť vírus potlačiť.


Čo znamená, ak sú postihnuté aj hlasivky


Nie je zriedkavé, ak bolesť hrdla sprevádzajú aj príznaky spojené s poškodením hlasiviek vo forme zachrípnutia alebo zastretého hlasu. Tieto ťažkosti vznikajú ľahko pri presilení hlasiviek alebo pri vírusovej infekcii. V oboch prípadoch pomáha šetriť si hlas, nešepkať, dbať na pitný režim a inhalovať. Nezabúdajme, že tieto príznaky môžu byť buď následkom už prebiehajúcej infekcie, alebo je takýto terén vhodným prostredím na jej následné rozvinutie. Preto dbajme aj na ochranu horných dýchacích ciest pred vírusmi aj baktériami.


Ako bojovať proti vírusom


Častým dôvodom bolestí hrdla sú najmä vírusové infekcie, čiže klasické prechladnutie. Za ním býva jeden z 200 rôznych respiračných vírusov . Aj keď na tieto infekcie nepoužívame antibiotiká, neznamená to, že sa nemajú liečiť. Včasnou a cielenou liečbou urýchlime vyzdravenie a môžeme sa vyhnúť komplikáciám.

Najlepšou cestou je liečiť hrdlo kombináciou metód smerujúcich k zmierneniu príznakov, k čisteniu dýchacích ciest od hlienov a ich ochrane pomocou produktov VIROSTOP. Vďaka obsahu extraktov z piatich rastlín je v roztoku VIROSTOP celá zmes polyfenolických látok, ktoré na povrchu slizníc horných dýchacích ciest vytvoria súvislú ochrannú vrstvu. Tieto látky potom dokážu zablokovať priamo väzbové miesta vírusových častíc, či už ide o častice vírusov rôznych typov prechladnutí a chrípky. Vďaka VIROSTOP-u sa spomalí množenie vírusov a s menším počtom vírusov si naša imunita ľahšie poradí.  

Ochranný film na povrchu sliznice ústnej dutiny a hrdla môžeme vytvoriť vďaka aplikácii ústneho spreja VIROSTOP alebo pomocou cmúľania pastiliek VIROSTOP. Výber je len na nás na základe toho, ktorá forma nám viac vyhovuje. Ústny sprej VIROSTOP po aplikácii neštípe a má bylinkovú chuť . Cmúľacie pastilky VIROSTOP majú jemnejšiu chuť a vybrať si môžeme z príchutí citrus, mäta alebo lesné ovocie.

Ak však máme aj nádchu, maximum získame, ak nami vybranú formu do úst skombinujeme aj s nosovým sprejom VIROSTOP. Takto pokryjeme čo najväčšiu plochu slizníc horných dýchacích ciest naraz.


Ako zmierniť bolesť hrdla?


Najmä bolesť hrdla pri prehĺtaní vie poriadne znepríjemniť deň a znemožní nám sa najesť. Bolesť hrdla u detí môže viesť k odmietaniu pitia, čo stav ešte viac zhorší. Našťastie, existuje viacero spôsobov, akými dokážeme zmierniť pocity bolesti, škriabania, či ťažkostí pri prehĺtaní.

Ak by sme chceli zvoliť prírodnú formu liečby, môžeme siahnuť po kloktaní slanej vody, pomalom popíjaní teplých tekutín, napríklad zázvorového čaju s medom. Niekomu naopak pomáhajú chladené nápoje. Pocity dráždenia pomôžu zmierniť mätové cukríky alebo mätový čaj. Suchý vzduch stav zhoršuje, preto pri podráždení hrdla je dobré sledovať si vlhkosť vzduchu v domácnosti, alebo pristúpiť k inhaláciám.

 Na zmiernenie bolesti hrdla môžeme kúpiť viacero liekov z lekárne. Pokiaľ však hľadáme jeden, ktorý dokáže nielen spomaliť šírenie vírusov, ale aj pozitívne vplýva na zmiernenie príznakov, voľbou je VIROSTOP. Nakoľko obsahuje výťažky až z 5 rastlín, kombinuje v sebe niekoľko typov rastlinných látok. Vďaka výťažku zo šalvie lekárskej a echinacey purpurovej má upokojujúce účinky pri pocitoch škriabania, pálenia aj bolestí hrdla. Navyše, podporuje normálnu funkciu dýchacieho systému a prispieva k našej prirodzenej odolnosti. Všetky jeho aplikačné formy sú vhodné od veku 3 rokov a nemajú popísané nežiaduce účinky.Products

View all articles

RELATED ARTICLES