Bolesť hrdla podchyťte komplexne. Poradíme vám ako!


Bolesť hrdla je síce príznakom viacerých chorôb, ale zmierniť sa dá pri všetkých rovnako. Čo pomáha najlepšie?


Začína to nenápadne. Najprv pocítime jemné škrabanie alebo pálenie v hrdle, ktoré neprechádza ani po vypití teplého nápoja. Neskôr sa už bolesť hrdla rozbehne naplno a ťažkosti robí aj prehltnutie čistej vody alebo slín. Ako si čo najlepšie pomôcť? Skúste kombinovanú liečbu s pomocou VIROSTOP-u!


Najprv zistime, čo bolesť hrdla spôsobilo


Ak chceme potlačiť bolesť hrdla vhodnou kombináciou liečebných metód, musíme rozlíšiť, či ide o vírusovú alebo bakteriálnu infekciu, prípadne o úplne inú príčinu. Pri bakteriálnom pôvode ťažkostí musí byť základom antibiotická liečba predpísaná lekárom. Na rozlíšenie nám pomôže CRP test, prípadne vyšetrenie u lekára.

Väčšinou je však za bolesťou hrdla predsa len iná ako bakteriálna príčina. Najväčší počet prípadov spôsobujú rôzne typy vírusov, ale hrdlo nám podráždi aj alergická reakcia, rôzne látky z prostredia, dokonca aj presilenie hlasiviek.

Našťastie, pri všetkých spomenutých možnostiach, existujú efektívne spôsoby, akými si môžeme príznaky vhodne zmierniť. Najlepšie výsledky dosiahneme kombináciou prírodných prostriedkov, liekov a režimových opatrení. Čo všetko môžeme vyskúšať?


Prírodné možnosti liečby bolestí hrdla


Pri bežných bolestiach hrdla siahali ľudia už v minulosti po liečivých rastlinách. Odborníci potvrdili liečivý účinok niekoľkých z nich aj podľa princípov medicíny založenej na dôkazoch. Preto sa aj v súčasnej dobe odporúčajú rastliny ako je Šalvia lekárska, Rumanček pravý, Mäta pieporná, Ibiš lekársky, Echinacea purpurová, či viaceré iné. V domácich podmienkach z nich pripravíme silnejší čaj, ktorý môžeme buď pomaly popíjať, alebo kloktať.

Efektívnejšou možnosťou je použitie týchto rastlín vo forme rastlinných extraktov. Týmto spôsobom získame koncentrovaný roztok látok danej rastliny, ktoré môžeme potom využiť v silnejšej forme. Tento princíp využívajú aj produkty VIROSTOP, ktoré sú založené na zmesi 5 rastlín. Najmä vďaka obsahu šalvie lekárskej a echinacey purpurovej dokážu upokojiť pocity škriabania, pálenia, bolestí hrdla a majú aj celkové blahodarné účinky na horné dýchacie cesty. Na ošetrenie hrdla využijeme buď ústny sprej alebo pastilky VIROSTOP.


Ťažkosti zhoršuje aj suchý vzduch a dehydratácia


Pokiaľ máme hrdlo podráždené, zapálené a škriabe nás v ňom, nie je nič nepríjemnejšie ako byť ešte aj v miestnosti so suchým vzduchom. Nielenže zhoršuje spomínané ťažkosti, ale môže viesť až k dráždeniu na kašeľ. V takomto prípade si viac sledujme mieru vlhkosti v interiéri a v prípade potreby zapnime zvlhčovač vzduchu. Vdychovanie vlhkého vzduchu dokáže pekne utlmiť nepríjemné pocity v hrdle aj v nose.

Pokiaľ doma nemáme špeciálny zvlhčovač vzduchu, nevadí. Existujú aj iné spôsoby ako zvýšiť hydratáciu horných dýchacích ciest. K najľahším spôsobom patrí preloženie vlhkej utierky cez radiátor v miestnosti, kde sa zdržiavame alebo spíme. Inou možnosťou je dať si dlhšiu teplú sprchu či kúpeľ, prípadne, naparovať sa nad hrncom s teplou vodou. Do nej si môžeme pridať obľúbené bylinky, napríklad mätu alebo rumanček.

Nedostatočný pitný režim taktiež podráždenému hrdlu neprospieva. Toto je tá správna doba, dať si teplý čaj s medom a denný príjem tekutín zvýšiť.

Tieto jednoduché úpravy denného režimu môžeme pokojne kombinovať s VIROSTOP-om. Stačí ak si VIROSTOP aplikujeme až po takejto kúre. Dýchacie cesty najprv ošetríme vlhkým vzduchom a následne na nich vytvoríme ochranný film pomocou ústneho spreja alebo pastiliek VIROSTOP.


Kombinácia VIROSTOP s inými bežne používanými lokálnymi liekmi pri bolesti hrdla


VIROSTOP obsahuje rastlinné extrakty, ktoré majú mierne analgetické aj protizápalové účinky a bežné bolesti hrdla potlačia. Sú však vážnejšie stavy, napríklad angína, kedy je nutná návšteva lekára a rozšírenie liečby aj o iné liečivá. Okrem antibiotík môže náš lekár v prvých dňoch liečby zvážiť  krátkodobé užívanie klasických nesteroidových antiflogistík. Do tejto skupiny patria bežne používané lieky proti bolesti, ako je ibuprofén, paracetamol alebo diklofenak. Neberme ich však na ľahkú váhu, užívanie týchto liekov je spojené s nežiaducimi účinkami, najmä ak trpíme niektorými chronickými ochoreniami. Zvoliť si môžeme buď lieky v lokálnej forme, alebo užívané prehltnutím.

Ak zvolíme lokálnu formu, najprv podáme analgetikum a až po jeho vstrebaní aplikujeme ústny sprej VIROSTOP. Takto jeden liek stihne zaúčinkovať proti silnej bolesti a potom na povrchu slizníc VIROSTOP vytvorí ochranný film z rastlinných extraktov. Obsahuje najmä látky zo skupiny polyfenolov, ktoré dokážu zablokovať priamo väzbové miesta vírusových častíc. Vďaka VIROSTOP-u sa spomalí množenie vírusov a s menším počtom vírusov si naša imunita ľahšie poradí.

Z hľadiska potlačenia pálenia, škrabania a nepríjemných pocitov je VIROSTOP dostatočne účinný a nepotrebujeme ho kombinovať s inými pastilkami alebo sprejmi. V klinickej štúdii vykonanej vo Švajčiarsku porovnávali účinky kombinácie extraktov echinacey a šalvie oproti účinkom spreja s obsahom lidokaínu a chlorhexidínu. Výsledky klinickej štúdie nepreukázali štatisticky významné rozdiely medzi týmito dvoma testovanými skupinami. V prípade ťažkostí ako je škriabanie v hrdle, pálenie, či menej intenzívna bolesť hrdla stačí siahnuť po VIROSTOP-e samotnom.


Čo ak nás popri bolesti hrdla trápi aj nádcha?


Vírusové infekcie horných dýchacích ciest nikdy nepostihujú iba izolovanú oblasť hrdla, ale zasahujú prinosové dutiny a nosohltan. Ak chceme zmierniť príznaky týchto infekcií, musíme dôkladne ošetrovať nielen hrdlo, ale aj oblasť nosa. Horné dýchacie cesty musíme dôsledne čistiť od nahromadeného hlienu a starať sa taktiež o sliznicu nosa. Ústny sprej alebo cmúľacie pastilky VIROSTOP preto vždy odporúčame kombinovať s nosovým sprejom VIROSTOP. Vďaka tejto kombinácii pokryje ochranný film čo najväčšiu plochu slizníc, čím nielenže zmierni príznaky, ale aj spomalí množenie vírusových častíc. Kombinácia je vhodná aj pre deti od 3 rokov.


Products

View all articles

RELATED ARTICLES