Prečo je tak dôležité rozlišovať vírusové a bakteriálne infekcie?


Rozlíšiť bakteriálnu a vírusovú infekciu je nevyhnutné pre správnu liečbu. Kým na bakteriálne infekcie zaberú antibiotiká, pri prechladnutí či chrípke vám zas pomôže VIROSTOP.


Keď ochorieme, je zväčša nemožné okamžite rozlíšiť, či nás postretla vírusová alebo bakteriálna infekcia. Najmä infekcie horných dýchacích ciest vyzerajú na začiatku veľmi podobne, ale liečbu musíme zvoliť cielene. Prečo je to dôležité a čo by nesprávna liečba mohla spôsobiť?


Aký je rozdiel medzi vírusmi a baktériami?


Aj keď my na svojich príznakoch nie vždy vidíme, či ich vyvolali vírusy alebo baktérie, ide o dva úplne rozdielne typy organizmov. Rozlíšiť baktérie od vírusov je však nevyhnutné pre správnu liečbu.

Baktéria je bunkový organizmus s typickými bunkovými organelami, čiže súčasťami. Jej bunky sa, našťastie, významne líšia od buniek nášho tela, preto môžeme pomocou antibiotík priamo zabiť alebo zastaviť rozmnožovanie baktérií a naše bunky to neohrozí.

Vírusy sú však niečo úplne iné. Sú to organizmy, ktoré sa skladajú iba zo svojej genetickej informácie a obalu, na ktorom sa nachádzajú väzbové miesta. Pomocou nich vírus vnikne do hostiteľskej bunky. Je to v podstate parazit, ktorý bez hostiteľa dlhodobo neprežije a ani sa nedokáže rozmnožiť. Po preniknutí do nášho tela, vstúpi do vnútra bunky, preprogramuje ju a donúti ju vytvárať už len jeho vlastné kópie. Po ich zložení do ďalšej vírusovej jednotky vyjdú von a snažia sa čím skôr napadnúť ďalšiu zdravú bunku v dosahu. Na vírusy sú vyvinuté antivirotiká, ktoré sú však dostupné iba na lekársky predpis. Pri infekciách horných dýchacích ciest máme však aj voľnopredajnú možnosť pôsobiť na nich priamo, a to pomocou prírodných látok v roztoku VIROSTOP.


Ako môžeme rozlíšiť vírusovú a bakteriálnu infekciu pri infekciách horných dýchacích ciest?


Infekcie  horných dýchacích ciest mávajú všetky veľmi podobné príznaky. Chorého postretne nádcha, bolesti hrdla, kašeľ, zvýšená teplota až horúčka, bolesti svalov, hlavy, či doslova celého tela. Sú síce prípady, kedy na základe závažnosti a intenzity príznakov vieme presne povedať, o čo sa jedná, no nie vždy je to také ľahké.

V takomto prípade pomôžu lekárom viac či menej komplikované vyšetrenia a laboratórne testy. Najrýchlejší a najdostupnejší je CRP test, ktorý všeobecní lekári aktívne pri diagnostike aj využívajú. V posledných rokoch si tento test môžeme urobiť aj sami doma pomocou domácich samotestov, ktoré si ľahko zakúpime v lekárni.

CRP test  funguje na princípe zistenia koncentrácie C-reaktívneho proteínu v kvapke krvi. Ide o bielkovinu, ktorú si naše telo vytvára pri každom zápale, nielen tom infekčnom. Nie každý zápal ju však vyvolá rovnako. Vysoké hodnoty dosahuje práve pri bakteriálnych infekciách a to už do pár hodín od prvých príznakov. Vďaka tomu do niekoľkých minút lekár zistí, či potrebujeme antibiotiká alebo nie. Ich zbytočné užívanie je spojené s rozvojom antibiotickej rezistencie baktérií, ako aj negatívneho vplyvu na naše priaznivé črevné baktérie.


Čo je to antibiotická rezistencia?


Viete si predstaviť dobu, kedy ľudstvo nemalo k dispozícii antibiotiká? Pre nás banálne ochorenia, ktoré vyrieši týždňová kúra tabletiek, v minulosti zabíjali. Lenže, práve nadmerné užívanie antibiotík môže opätovne viesť k situácii, že náš lekár nebude mať k dispozícii liek na našu infekciu a nebude nám mať ako pomôcť. Rozvoj antibiotickej rezistencie nie je hudbou budúcnosti, ale deje sa už teraz.

Dáta, ktoré zbieralo European Centre for Disease Prevention and Control (ECDC) v rokoch 2016 až 2020, ukázali nebezpečný fakt. Priemerne až 35 000 obyvateľov Európskej Únie zomrie ročne na následky komplikácií v dôsledku antibiotickej rezistencie, čo znamená takmer 100 ľudí denne. WHO označuje antibiotickú rezistenciu za jednu z najväčších hrozieb pre svetové zdravie a potravinovú bezpečnosť.

Aj keď sa rozvoj antibiotickej rezistencie u baktérií rozvíja čiastočne prirodzene, prispievame k tomu aj my. Celý tento proces podporujeme nadmerným užívaním antibiotík, ich nesprávnym používaním na liečbu vírusových infekcií a slabou prevenciou šírenia infekcií.

Preto počas vírusových infekcií antibiotiká neužívajte a ani ich nepýtajte od vášho lekára. Aj tak by vám nezabrali. Zvoliť môžeme radšej podporu liečby pomocou produktov VIROSTOP. Ich veľkou výhodou je, že nehrozí rozvoj rezistencie nielen u baktérií, ale ani u vírusov.


Ako vplývajú nesprávne nasadené antibiotiká na naše zdravie?


Rozvoj antibiotickej rezistencie nie je jediný negatívny vplyv na naše zdravie. Užívanie antibiotík vždy zasiahne aj naše prospešné baktérie, ktoré podporujú naše vlastné zdravie. Najväčší účinok majú na mikrobióm čriev. Práve tieto baktérie v črevách majú významný vplyv na našu imunitu, ako aj iné pochody v našom tele. Pokiaľ bojujeme s bakteriálnou infekciou je poškodenie mikrobiómu antibiotikami nutné zlo. Lenže, pri vírusových infekciách si nielenže antibiotikami nepomôžeme, ale si nimi vyslovene zbytočne škodíme.


Môžeme liečiť vírusovú infekciu horných dýchacích ciest inak ako len symptomaticky?


Podľa odborníkov, až 90 % bežných infekcií horných dýchacích ciest spôsobujú vírusy. V niektorých prípadoch toto vírusové ochorenie neskôr skomplikujú baktérie. Ak by to bol váš prípad, zistíte to tak, že po niekoľkých dňoch vám nie je lepšie, ale pridružia sa k vášmu pôvodnému ochoreniu iné príznaky, prípadne tie pôvodné sa opätovne zhoršia.

Na predchádzanie komplikácií odborníci odporúčajú vírusové infekcie začať čo najskôr správne liečiť a antibiotikami to nie je. Základom je pokoj na lôžku, pitný režim, dôsledné čistenie dýchacích ciest od hlienov a zmierňovanie príznakov.

V posledných rokoch však svoju liečbu môžeme podporiť ešte viac a to pomocou produktov VIROSTOP . Obsahujú prírodné extrakty až z piatich rastlín, ktoré vynikajú vysokým obsahom polyfenolických látok. Práve tie majú schopnosť priamo sa naviazať na väzbové miesta vírusov a zablokovať ich. Takto znemožnia vírusovým časticiam infikovať naše bunky a začať sa množiť. Navyše, roztok VIROSTOP aj zmierňuje príznaky ochorenia dýchacích ciest.

Pre maximálny účinok sa odporúča kombinovať nosový sprej VIROSTOP spolu s niektorou z jeho aplikačných foriem do úst. Je na pacientovi, či si vyberie ústny sprej alebo pastilky VIROSTOP.

Používať ho môžeme nielen od prvých príznakov počas prebiehajúcej infekcie, ale aj ako ochranu dýchacích ciest v čase zvýšeného rizika nákazy. Pri jeho používaní sa nemusíte obávať nežiaducich účinkov a produkty sú vhodné aj pre deti od 3 rokov veku.Products

View all articles

RELATED ARTICLES