Virózy na nás číhajú aj v práci. Ako sa chrániť?


Prechladnutie a chrípku chytíme ľahko aj na pracovisku. Našťastie, existujú spôsoby, akými toto riziko znížime a jedným z nich je aj VIROSTOP.


Každý väčší kolektív je potenciálnym rizikom na prenos rôznych vírusových aj bakteriálnych infekcií, naše pracovisko nie je výnimkou. Špeciálne to platí v prípade, keď pracujeme s niekým, kto si počas choroby nezvykne vziať voľno a liečiť sa doma. Tohtoročnú chrípkovú sezónu máme pred dverami, je preto najvyšší čas sa pripraviť a opäť zaradiť preventívne opatrenia do bežného života. Čo pomáha znížiť šírenie chorôb na pracoviskách?


Podpora vlastnej imunity


V čím lepšej forme sme, tým sa infekciám vieme efektívnejšie brániť. Naša obranyschopnosť sa skladá z imunity vo vnútri tela a lokálnej imunity na povrchu slizníc. Ak chceme čo najlepšie odolávať bežným infekciám, mali by sme podporovať obidve súčasne.

Základom je zdravý životný štýl postavený na zdravom stravovaní, dostatočnej fyzickej aktivite, spánku, pitnom režime a čo najlepšom zvládaní stresu. Strava by mala obsahovať dostatok ovocia, zeleniny, celozrnných potravín, zdravých tukov a probiotík.

Dôležitú úlohu zohrávať aj naša lokálna slizničná imunita. V prvom rade je dobré sliznice dýchacích ciest udržiavať čisté a správne hydratované. Druhou možnosťou je aplikácia produktov VIROSTOP vďaka ktorej dokážeme pridať na povrch slizníc dodatočnú ochrannú vrstvu. Produkty obsahujú výťažky z 5 rastlín s vysokým obsahom polyfenolických látok a fytolátok, ktoré dokážu zablokovať väzbové miesta vírusov. Takto pomôžeme nášmu telu zabrániť vírusom vniknúť do buniek a spustiť infekciu. Roztok VIROSTOP vie zablokovať  široké spektrum vírusov, vrátane vírusov spôsobujúcich prechladnutie, vírusový zápal hrdla, či chrípku.

Ak patríme medzi rizikové skupiny pre rozvoj komplikácií chrípky, našu odolnosť voči týmto ochoreniam môžeme cielene podporiť očkovaním. Myslieť na to musíme v predstihu, ideálne do konca októbra. Proti ostatným typom respiračných vírusov však očkovanie k dispozícii nemáme, tu nám pomôže pravidelné podporovanie našej lokálnej slizničnej imunity.


Základom je dobrá hygiena


Až 90 % infekcií horných dýchacích ciest začína ako vírusová infekcia, ku ktorej sa v niektorých prípadoch pripojí následne aj tá bakteriálna. Vírusy sa šíria buď vzdušnou cestou cez kvapôčky alebo používaním spoločných predmetov. Správnymi hygienickými návykmi dokážeme znížiť riziko prenosu infekcie z jedného kolegu na druhého.

K základným hygienickým návykom neodmysliteľne patrí umývanie si rúk vodou a mydlom po dobu minimálne 20 sekúnd, prípadne aplikovaním antibakteriálneho gélu. Pomôže, ak sa naučíte nedotýkať sa rukami tváre, najmä úst, nosa a očí.

Samozrejmosťou by malo byť pravidelné vetranie priestorov. Tým znížime množstvo cirkulujúcich kvapôčok vo vzduchu, v ktorých sa môžu nachádzať aj choroboplodné vírusové častice.  Z hľadiska šetrenia energií je najvýhodnejšie rýchle a pravidelné vetranie cez naplno otvorené okno.

Nemali by sme zabúdať ani na umývanie a dezinfekciu bežných predmetov, ktoré používa celý kolektív. Tu patria všetky vypínače svetiel, kľučky, všetky predmety na toaletách a v kuchynkách. Nezaškodí si ani pravidelne dezinfikovať povrch mobilných telefónov, klávesnice, myšky, či iné spoločne používané pracovné predmety.


Čo ak je niekto v práci viditeľne chorý alebo je chrípková sezóna v plnom prúde?


Pokiaľ zbadáme, že niekto v našom pracovnom kolektíve je viditeľne chorý, riziko, že ochorieme aj my, sa zvyšuje. V tomto prípade ešte viac dbajme na hygienické opatrenia a podporu vlastnej imunity.

Toto je najvyšší čas začať s aplikáciou roztoku VIROSTOP a nasadiť si respirátor. Produkty VIROSTOP aplikujeme v takomto prípade podľa preventívneho dávkovania. Pre maximálny efekt potrebujeme ošetriť sliznicu nosovej dutiny pomocou nosového spreja VIROSTOP a sliznicu ústnej dutiny a hrdla pomocou ústneho spreja alebo pastiliek VIROSTOP. Našim slizniciam dodáme prírodné látky, ktoré podporia schopnosť zablokovať vírusy ešte pred tým, ako spustia infekciu naplno.

Od chorého kolegu sa snažme držať čo najďalej, vzdialenosť by mala byť minimálne 2 metre.  Spoločne používané predmety v práci by sme mali dezinfikovať častejšie. Ak v práci existuje možnosť robiť z domu, skúsme o tom presvedčiť kolegu.

Dobré je aj byť v obraze ohľadom aktuálnej chrípkovej situácie v našom regióne či na Slovensku. Regionálne úrady vydávajú tieto štatistiky na pravidelnej báze. Ak je chrípková sezóna na vrchole, alebo je chorých v našom okolí veľa, zvážme nosenie ochranných pomôcok a dodržiavanie preventívnych opatrení aj pri nákupe, či voľnočasových aktivitách.


Ochrana okolia, ak niečo lezie na nás


Každý chorý človek by mal ostať doma. Aj keď by u nás prebiehala respiračná infekcia v miernej forme, nemusí to tak byť u niektorého z našich kolegov. Hociktorý z nich môže trpieť chronickým ochorením, ktoré je rizikovým faktorom pre rozvoj komplikácií chrípky.

Ak cítime, že zrazu v pracovnej dobe začíname byť chorý, je ohľaduplné prekryť si dýchacie cesty  respirátorom. Kašľať a kýchať by sme mali spôsobom, aby sa infekčné kvapôčky nešírili do okolia. Vreckovku po vysmrkaní je potrebné ihneď vyhodiť a umyť si ruky čím skôr.

Aj v tomto prípade nám však môže pomôcť extrakt VIROSTOP. V dávkovaní pre akútne ochorenie prispieva k zmieneniu príznakov a podporí aj lokálnu odolnosť voči vírusom. Odporúča sa nasadiť si ho čím skôr, najlepšie ihneď pri prvých príznakoch. Je vhodný pre dospelých a aj deti staršie ako 3 roky. Výhodou je ľahké lokálne použitie a tiež to, že počas jeho používania neboli doteraz zistené nežiaduce účinky.  

Nikto nechce byť chorý, tak sa aj na pracoviskách správajme k sebe ohľaduplne a chráňme sa navzájom. Spôsoby prevencie existujú, len ich treba dodržiavať.


Products

View all articles

RELATED ARTICLES