Starostlivosť o sliznice horných dýchacích ciest


Odolnosť voči infekciám zlepšíte, ak sa budete vhodne starať o svoje sliznice. Ktoré opatrenia vám v tom pomôžu?


Pokiaľ sa chcete vyhnúť prechladnutiu či chrípke, určite sa snažíte podporiť svoj zdravý životný štýl, vrátane zvýšenia príjmu vitamínov a minerálov. Lenže odolnosť horných dýchacích ciest voči bežných infekciám závisí najmä od dobrého stavu slizníc. Ako sa vhodne starať o nos a hrdlo?


Prvotná línia obrany slizníc


Sliznice pred infekciou chráni prvotná línia obrany, ktorá sa nachádza na ich povrchu. Je bohatá na biele krvinky a iné obranné látky nebunkovej povahy. Aby táto vrstva mohla správne fungovať, musíme povrch slizníc udržiavať čistý a vlhký. Na správne fungovanie potrebuje neustálu dodávku antioxidantov, ktoré zohrávajú dôležitú rolu vo všetkých procesoch obrany. Tieto antioxidanty nestačí len telu dopĺňať, ale nemenej dôležité je ich neničiť dráždivými látkami, ako je napríklad cigaretový dym.


Hydratácia slizníc


Len správne hydratované sliznice dýchacích ciest sa vedia dostatočne brániť pred infekciou. Dopĺňať im dostatok vody môžeme zvonku aj zvnútra.

Dbať musíme na dostatočný pitný režim primeraný veku, našej aktuálnej fyzickej aktivite a vonkajšej teplote prostredia. To, že sme už dehydrovaný spozorujeme tak, že nechodíme na malú potrebu tak často ako zvyčajne a začneme v ústach pociťovať suchosť. To je jasný dôkaz, že sme pitný režim zanedbali a musíme sa ísť čím skôr poriadne napiť. Aby sme nedošli až do tohto štádia, denne musíme prijať minimálne 2 až 3 litre tekutín, u detí je toto množstvo len mierne znížené.

Aj napriek dostatočnému príjmu tekutín, môže k vysušeniu slizníc prísť kvôli príliš suchému vzduchu prostredia, v ktorom sa pohybujeme. Zväčša je to následok príliš suchého vzduchu v interiéri, alebo dlhšieho pobytu v suchom, chladnom vzduchu vonku počas zimných mesiacov. Pokiaľ je vlhkosť vzduchu v interiéri príliš nízka, pomôže nám ju upraviť zvlhčovač. Vo vonkajšom prostredí zas môžete dýchacie cesty prekryť šálom, čím si sami vdychovaný vzduch vopred zvlhčíte a zohrejete.

Hydratáciu slizníc dýchacích ciest pomôžu zvýšiť určité látky, ktoré môžeme na ich povrch dodať pomocou nosového spreja. K týmto látkam patrí aj kyselina hyalurónová, ktorá je  pomocnou látkou v nosovom spreji VIROSTOP. Vyniká schopnosťou naviazať na seba veľké množstvo vody, ktorá sa takto nevyparí a ostane na povrchu slizníc.


Ako správne čistiť nos


Okrem dostatočnej hydratácie musíme udržiavať sliznice nosa aj čisté. To znamená, že z ich povrchu pravidelne a dôsledne odstraňujeme nahromadený nadbytočný hlien. Zvýšené množstvo hlienu totiž znižuje funkcie prvotnej línie obrany slizníc. Obranným bunkám a iným prospešným látkam znemožní ľahko sa pohybovať a včas zaútočiť voči dopadajúcim patogénom. Navyše, hlien je ideálnym prostredím na hromadenie a množenie škodlivých baktérií, čo isto nechceme.

Aby sme si nos dobre vyčistili, musíme vedieť správne smrkať. Práve to býva problémom najmä u malých detí. Nos sa musí smrkať po častiach. Najprv zapcháme jedným prstom jednu nosovú dierku a miernym súvislým prúdom vzduchu vyfúkneme obsah tej druhej. Potom prejdeme rovnako aj na druhú stranu. Toto opakujeme, až kým nie je nos čistý.

Ak je hlien v nose príliš hustý, môžeme ho zriediť buď výplachmi nosa, inhalovaním alebo pobytom v teplom vlhkom prostredí. V domácich podmienkach môžeme vyskúšať horúcu sprchu alebo naparovanie.


Uvážlivo používať dekongestanty do nosa


Pre zdravie nášho dýchacieho systému je dôležité dýchať nosom a nie ústami. V nose sa totiž vzduch prefiltruje a zohreje predtým, ako vstúpi do dolných dýchacích ciest, čiže do priedušiek a do pľúc. To pri dýchaní cez ústa možné nie je.

Lenže, ak do nosa príliš často a dlho podávame klasické spreje, tzv. dekongestanty, sliznica nosa si na ne môže zvyknúť. Keď si už na nich vypestujeme závislosť, bez použitia tohto spreja budeme mať stále pocit upchatého nosa a sťažené dýchanie nosom. Preto nepoužívajme tieto spreje nikdy dlhšie ako 7 dní vkuse. 

Ak potrebujeme zmierniť príznaky prechladnutia či chrípky, je na zvládnutie príznakov upchatého nosa lepšie používať nosový sprej VIROSTOP. Pri ňom nehrozí vznik závislosti, neboli pozorované nežiaduce účinky a môžeme ho pokojne používať dlhodobo.


Antioxidanty sú naši obranní priatelia


Veľmi dôležitú úlohu v prvotnej línii obrany slizníc horných dýchacích ciest hrajú látky patriace do skupiny antioxidantov. Spolu s bielymi krvinkami sa podieľajú na ochrane pred vznikom a rozvojom infekcie. Ich hlavnou úlohou je vychytať voľné kyslíkové radikály, ktoré by mohli poškodiť naše tkanivá a uľahčiť tak rozvoj infekcie. Radikály pritom prirodzene vznikajú pri každom prebiehajúcom zápale, či ich prijímame zo znečisteného vzduchu. Preto fajčenie, pobyt v zafajčenom alebo inak znečistenom vzduchu našej imunite významne škodí.

Antioxidanty môžeme do tela doplniť najmä vo forme rastlinnej stravy. Nájdeme ich v čo najmenej spracovanom ovocí a zelenine.


Udržiavať alergiu pod kontrolou


Chronický alergický zápal zasahuje do funkcií slizníc dýchacích ciest. Alergény u alergikov zvyšujú sekréciu hlienov, pozmeňujú štruktúru hlienovej vrstvy na povrchu slizníc a čiastočne oslabujú náš imunitný systém. Alergiu by sme si mali správne a dôsledne liečiť podľa inštrukcií nášho alergológa. Po čase sa to prejaví aj na našej lepšej obranyschopnosti voči bežným infekciám.


Vyhýbať sa infekcii


Obranné možnosti nášho tela sú obmedzené. Je vždy len isté množstvo vírusov či baktérií, ktoré dokáže naše telo potlačiť bez toho, aby prepukla infekcia. Ak sa budeme pohybovať vo vysoko infekčnom prostredí, môže sa stať, že ochorieme, aj keď budeme vo fit forme.

Preto je tak dôležité dodržiavať základné hygienické návyky, vrátane správneho umývania rúk, nedotýkania sa tváre, či prekrytia dýchacích ciest rúškom počas pobytu medzi akútne chorými ľuďmi.

Baktérie aj vírusy ľahšie prežívajú na prachových časticiach. Svoje príbytky preto pravidelne a dôkladne upratujme od prachu a ak je to možné, vyhýbajme sa príliš zaprášeným prostrediam.

Ak chceme svoju odolnosť voči infekcii ešte viac zvýšiť, môžeme k bežným hygienickým návykom pridať pravidelné používanie produktov VIROSTOP. Vďaka vysokému obsahu prírodných polyfenolických látok zvýšia obranyschopnosť našich slizníc. Najvyššiu mieru ochrany získame, ak budeme používať súčasne nosový sprej VIROSTOP spolu s niektorou aplikačnou formou do úst. Vybrať si môžeme buď ústny sprej alebo pastilky VIROSTOP.


Products

View all articles

RELATED ARTICLES